Jak ubierać się less waste?

Jak ubierać się less waste?

Ubrania z drugiej ręki. Przez jednych kochane, przez innych wzgardzone. Ratujące portfel, jeśli lubimy często zmieniać garderobę, a niekoniecznie chcemy wydawać miliony monet na niewarte ich ceny ciuchy z sieciówek. Metki w Zarze to komedia i żaden z tych ciuchów nie jest wart podanej na nich ceny. Jak więc pogodzić ducha less waste z uwielbieniem do nowych stylizacji? Lumpeks, Vinted, swap party, pchli targ, Olx-Ty wybierasz!

ubrania z drugiej ręki

Zakupy w second-handach robię od lat — jak dobrze policzę, to wyjdzie już ze dwadzieścia. Zaczęłam w gimnazjum, kiedy zachorowałam na ciężkie brzmienia i bardzo chciałam wyglądać tak, aby każdy, kto mnie mijał, od razu wiedział jakiej muzyki słucham. Lubiłam przy tym wyróżniać się z tłumu, więc T-shirt z nadrukiem zespołu plus czarne dżinsy i glany to zwykle było za mało. Z pomocą przychodziły mi wtedy lumpeksy! Zawsze znajdowałam tam perełki, a dodatkowo w portfelu zostawało jeszcze parę złotych na nową płytę.

ubrania z drugiej ręki

Secondhandy są niehigieniczne!

Segment dla tych, których brzydzi fakt, że odzież z drugiej ręki była noszona przez „nie wiadomo kogo”. Ciuchy z sieciówek przechodzą przez ręce szwaczy, garbarzy, farbiarzy czy magazynierów w krajach, które nie uchodzą za dbające o higienę pracy. Następnie czeka je tani i czasochłonny transport morski, gdzie napiją się takiej ilości wilgoci, aby niektóre asortymenty zdążyły podgnić. Po tym wszystkim trafiają do magazynów, gdzie są przechowywane w mniej lub bardziej odpowiednich warunkach, aby w końcu trafić na wieszaki i półki sklepowe. Tam z kolei mogą cieszyć się deptaniem, szarpaniem, przymierzaniem przez dziesiątki klientów i smarowaniem podkładem, pudrem i potem. 🙂

tshirt z drugiej ręki

Jakość ciuchów z drugiej ręki

Jeśli ciuch był już noszony, co za tym idzie — prany x razy, wisi na wieszaku w lumpie i wygląda znakomicie, to chyba mówi samo za siebie. Moje ukochane czarne dżinsy z lumpa nosiłam ponad 5 lat, aż nie rozpruły mi się na dupie, kiedy przytyłam parę kilo i bardzo, bardzo chciałam je założyć. Jeśli szukasz ciucha dobrej jakości, to te z drugiej ręki będą sprawdzonym wyborem! Szczególnie odzież sieciówkowa w ostatnich latach bardzo zeszła z jakości. Jeśli więc znajdziesz coś z produkcji masowej, co było używane i wygląda dobrze, jest duża szansa, że pochodzi z partii sprzed kilku lat i posłuży jeszcze długo.

ciuchy z drugiej ręki

Gdzie kupić ubrania z drugiej ręki?

Ja uwielbiam buszować w lumpeksach, ale ostatnie lata ograniczyły mi do nich dostęp, dlatego z rozkoszą odkrywałam second-handową sieć. Vinted, Uwaga, śmieciarka jedzie, Allegro, Olx oraz mnóstwo prywatnych sklepów online — możliwości jest coraz więcej! Wciąż odkrywam nowe, dzięki temu, że zainteresowałam się tematem zero waste. Nie jestem ortodoksem, ale wiele zasad less waste stosuję na co dzień, a nawet niektóre z nich były mi bliskie, zanim dowiedziałam się o tym trendzie. Poniżej znajdziecie moje ulubione miejsca do wyszukiwania perełek. 

Vinted

Na Vinted szukam nie tylko rzeczy, które odświeżą moją garderobę. Byłam w szoku, gdy znalazłam tam rzeczy, które kiedyś chciałam kupić, ale zrezygnowałam i potem bardzo tego żałowałam! Są też takie, które kupiłam, nosiłam latami i w końcu się zniszczyły, więc musiałam je wyrzucić. Okazuje się, że przeleżały u kogoś innego kilka lat w szafie praktycznie nieużywane. Teraz ja mogę je kupić i na nowo się nimi cieszyć! Największe plusy Vinted moim zdaniem to: ogromny wybór ciuchów, akcesoriów i etc. oraz możliwość kupowania w zestawach, aby zaoszczędzić na dostawie lub dostać zniżkę od sprzedającego.

Uwaga, śmieciarka jedzie!

Ja korzystam z tej wrocławskiej, ale większość dużych miast w Polsce ma swoją Śmieciarkę — grupę na FB. To takie miejsce, w którym można oddać lub przyjąć różne rzeczy za darmo. Znajdziecie tu więc nie tylko ciuchy z drugiej ręki! Ideą jest niekupowanie nowych rzeczy, skoro ktoś ma używane i chce się ich pozbyć. Zasady są bardzo proste — jeśli chcesz coś oddać, wrzucasz zdjęcia, piszesz post, w którym podajesz przynajmniej przybliżone miejsce odbioru i czekasz. Zwykle nie zbyt długo. Jeśli chcesz coś przyjąć — piszesz w komentarzu i/lub priv do osoby, która zamieściła post, że chcesz odebrać rzecz. Jeśli Cię wybierze — umawiasz się na termin. Osoba, która wystawia przedmiot, ma możliwość wyboru, komu go przekaże — nie zawsze decyduje pierwszeństwo! Warto też zgłosić się, nawet jeśli przed nami już inni skomentowali post, również dlatego, że zdarza się, że ktoś jednak nie zgłosi się po odbiór i wtedy bierze się kolejną osobę.

Lumpeksy

Kiedy mam więcej czasu i mam ochotę zobaczyć rzecz na żywo, to wybieram się do lumpeksów. Stacjonarne zakupy tego typu robię w różnych secondhandach i zwykle kiedy już jadę na łowy, to jednego dnia odwiedzam kilka. Staram się jednak nie kupić więcej niż kilka sztuk odzieży. Wybieram tylko to, co faktycznie mi się podoba i wiem, że będę nosić lub posłuży mi do prac kreatywnych. Często udaje mi się także znaleźć w lumpeksach tkaniny, z których szyję różne rzeczy!

Gdzie Wy najczęściej kupujecie ciuchy?

Zakupy w second hanadach robię od lat – jak dobrze policzę to wyjdzie już ze dwadzieścia. Zaczęłam w gimnazjum, kiedy zachorowałam na ciężkie brzmienia i bardzo chciałam wyglądać tak, aby każdy kto mnie mijał od razu wiedział jakiej muzyki słucham.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.